Ajurvédske masáže na harmonizáciu tela, duše i mysle

 

Ajurvéda považuje masáž za jeden z kľúčových faktorov dlhovekosti.

Ajurvédska masáž je obzvlášť vhodná pri ochoreniach svalov, obmedzenej pohyblivosti kĺbov, závislostiach, nervových ochoreniach, ženských problémoch, srdcovo-cievnych poruchách, psychických problémoch, depresii, negatívnom myslení, metabolických problémoch (obezita, podváha,...) a na zvýšenie agni (podpora trávenia).

Ajurvédska masáž nie je vhodná pri kožných ochoreniach, infekciách, cievnych ochoreniach, lokálnych zápaloch, rakovine, hypertenzii, akútnych ochoreniach kĺbov a kostí, po operáciách s tendenciou ku krvácaniu, pri nachladnutí a počas prvých troch dní menštruácie.

Čo môžete očakávať od ajurvédskej masáže? Pri akých problémoch je vhodné vyhľadať maséra?

Indikácie:

 • stuhnutosť a bolesti svalov, šliach, kĺbov, chrbtice – zmenšená ohybnosť
 • spomalený krvný a lymfatický obeh
 • vysušená pokožka, kĺby, tkanivá
 • problémy so spánkom
 • oživuje orgány – tráviace, endokrinné, a tým zlepšuje ich funkciu
 • zlepšuje stav pokožky, jej pružnosť
 • upokojenie psychiky, nervovej sústavy

Kontraindikácie:

 • akútna choroba (napr. chrípka, nádcha …)
 • zápal
 • horúčka
 • tráviace problémy
 • kŕčové žily – miesta s týmito žilami sa vynechávajú
 • infekčné kožné choroby
 • rakovina, problém so zvýšenou krvácavosťou
 • tehotenstvo, menštruácia

Masáž vo všeobecnosti pomáha udržovať telo zdravé a chrániť ho pred chorobami.

Ajurvédska masáž ochraňuje pred starnutím – nemyslí sa tým len estetický účinok na pokožku (spevňuje pokožku, vyhladzuje vrásky, podporuje jej pružnosť), ale pôsobí aj na vnútorné orgány a zmysly, ktoré sa vekom v dôsledku moderného životného štýlu (nevhodná konzervovaná strava, stres, nedostatok spánku, alkohol, cigarety, znečistené prostredie) opotrebúvajú rýchlejšie. Masáž pôsobí na dobrú funkciu jednak zraku, sluchu ale aj tráviacich orgánov, upravuje spánok, ktorý je dôležitý pre regeneráciu tela a pomáha udržiavať všetky svaly, šľachy a kĺby a predovšetkým chrbticu pružnými a funkčnými – odstraňuje tak stuhnutosť a bolesť chrbtice, kĺbov, svalov.

Pravidelným aplikovaním masáže si človek môže udržať dobrú funkciu motorických orgánov, pohyblivosť do vysokého veku a tým si uchovať svoju samostatnosť a radosť zo života.

Pri masáži sa zrýchľuje krvný a lymfatický obeh, čím sa zlepšuje detoxikačná funkcia organizmu, posilňuje sa srdce a pľúca, stav ciev, funkcia mozgu.

Ďalej ajurvédska masáž pôsobí proti únave. Pocit únavy je mnohokrát spôsobený tým, že naše telo je zanesené odpadmi – produktmi látkovej výmeny – z dnešnej stravy plnej chémie, stužených tukov a cukru vzniká omnoho viac toxínov v tele – tie sa tam hromadia a človek sa cíti unavený, spomalený, apatický, myseľ je ťažká a pomalá. Masážou sa rozrušujú tieto skládky odpadu; tým že sa urýchľuje krvný a lymfatický obeh, urýchľuje sa aj odplavovanie odpadu z tela von. Po masáži preto väčšinou dochádza k odchodu väčšieho množstva moču prípadne aj stolice.

Dosahuje sa upokojujúci účinok – pôsobí pozitívne na nervový systém, myseľ – zlepšuje sa koncentrácia, pamäť, celkovo sa upokojuje psychika.

Priaznivo pôsobí na trávenie a vylučovanie tráviacich enzýmov, podporuje sa pohyb tráviacich štiav a pohyb čriev.

Po vyčistení tela a zlepšení metabolizmu dochádza k zlepšeniu výživy tkanív. Jednak znútra – pokiaľ telo nie je zanesené toxínmi, celkovo trávenie a vstrebávanie živín funguje lepšie. Jednak zvonka – použitý olej pri masáži sa vstrebáva do pokožky, následne do krvného obehu, svalov, kostí, kĺbov, a tým externe vyživuje celé telo a všetky tkanivá – preto sa pri ajurvédskych masážach používajú výlučne prírodné za studena lisované oleje bez pridaných chemických látok. Všetkými týmito účinkami dochádza k celkovému omladeniu tela a lepšej funkcii tkanív a vnútorných orgánov, posilneniu imunitného systému.